Reklam
Reklam

Malatya İl Emniyet Müdürülüğü Eylül Ayı Raporu

Malatya İl Emniyet Müdürlüğü Eylül Ayında yapılan uygulamaları yayınladı.

Malatya İl Emniyet Müdürülüğü Eylül Ayı Raporu

Malatya İl Emniyet Müdürlüğü Eylül Ayında yapılan uygulamaları yayınladı.

Malatya İl Emniyet Müdürülüğü Eylül Ayı Raporu
04 Ekim 2019 - 09:57

Açıklama şöyle; İl Emniyet Müdürlüğü olarak Malatya halkımızın huzur ve güvenliği kamu düzenin sağlanması, suç ve suçlularla etkin mücadele kapsamında, TEM Şube Müdürlüğü, KOM Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Yeşilyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü, Battalgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerimiz tarafından 2019 Yılı Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen uygulama ve denetimler sonucunda;
 

-FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün ilimizdeki yapılanmasına yönelik yapılan çalışmalarda; (39) şahıs hakkında işlem yapılmış; bunlardan (6) şahıs tutuklanmış, (20) şahıs hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmış, (11) şahıs ifadesinin ardından serbest bırakılmış, (2) şahıs ise firari olarak aranmaktadır.

-Ayrıca FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik olarak farklı illerin soruşturmaları kapsamında il dışından gelen  talimat evrakları doğrultusunda (29) şüpheli hakkında işlem yapılmış, bunlardan (13) şüpheli yakalanarak talimat iline teslim edilmiş, (6) şüpheli ifadelerinin ardından serbest bırakılmış, (10) şüpheli ise firari olarak aranmaktadır.

-FETÖ/PDY Terör Örgütüne üye olmak suçundan aranması bulunan (1) şüpheli sahte kimlikle yakalanmış, adli makamlara sevk edilen şüpheli mahkemece tutuklanmıştır.
-PKK/KCK Terör Örgütüne yönelik yapılan çalışmalar kapsamında (1) şüpheli hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan işlem yapılmış olup şahıs firari olarak aranmaktadır
-DEAŞ Terör Örgütüne yönelik yapılan çalışmalar kapsamında (1) şüpheli hakkında işlem yapılmış şahıs ifadesinin ardından serbest bırakılmıştır.

Kaçakçılık ve Mali Suçlara Yönelik Yapılan Çalışmalarda;
 -Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçlamasıyla (16) şüpheli hakkında işlem yapılmış ve bu şüphelilerden (12) şahıs mahkemece tutuklanmış, (3) şahıs hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmış, (1) şahıs ise firari olarak aranmaktadır. Şüphelilerin yapılan aramalarında ise (6 adet tabanca), (3 adet av tüfeği), (6 adet şarjör), (288 adet tabanca mermisi), (13 adet av tüfeği kartuşu) ve (3 adet kesici alet) ele geçirilmiştir.
 
 -6136 sayılı kanun kapsamında (1) şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüpheli şahıstan (1 adet ruhsatsız tabanca ve bu tabancaya ait 30 adet mermi) ele geçirilmiştir.
 
-5607 Sayılı Kanun Kapsamında (2) şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüphelilerden; (1930 paket gümrük kaçağı sigara) ve (93 adet parfüm) ele geçirilmiştir.
 
-2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında (2) şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüpheli şahıslardan (1 adet Osmanlı dönemine ait mezar başlığı) ele geçirilmiştir.
 
NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE  
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce; Uyuşturucu ile mücadele kapsamında TCK’nın 188/3. (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Yapmak) ve TCK’nın 191. maddesinden (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak) suçlarından ilimiz genelinde yapılan çalışmalarda;
 
Toplam (29) operasyon gerçekleştirilmiş, yapılan çalışmalarda (56) şahıs gözaltına alınmıştır. Bu şahıslardan (24) şahıs hakkında TCK’nın ( 188/3-188/6 ), (32) şahıs hakkında TCK’nın (191.) kapsamında adli işlem yapılmıştır. Adli makamlara sevk edilen (16) şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, (5) şahıs adli kontrol hükümleri uygulanarak, (35) şahıs ise savcı talimatına istinaden serbest bırakılmıştır.
 
Yapılan bu operasyonlar sonucu; (10,10 gr. Kubar Esrar), (102 gr. Toz Esrar) (382,82 gr. Metamfetamin), (8 Adet Ecstasy), (27,22 gr. Sentetik Kannabinoid), (522 Adet Kullanımı Reçeteye tabi hap), maddeleri ele geçirilmiştir. 
 
Yol Uygulamalarında
(6          (123.476 Şahsın GBT kontrolü yapılmış), yapılan bu kontroller neticesinde aranması bulunan (262) şüpheli şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir. (33 Ruhsatsız tabanca), (30 Kuru Sıkı tabanca), (36 Av Tüfeği), (508 adet çeşitli çaplarda Fişek), (31 adet kesici alet), (263 adet Uyuşturucu Hap), (267 gr Narkotik madde), ele geçirilmiş ve (1 faili meçhul olay) aydınlatılmıştır. (1) adet çalıntı motosiklet bulunarak sahibine teslim edilmiştir.
 Ayrıca Ahlak Büro Amirliğimiz ekipleri tarafından, 1072 SKM kapsamında ve Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama (Kumar/Tombala); suçlarından (3) ayrı Adrese İşlem Yapılmış, (4) şüpheli yakalanmış, kumar oyunu oynayan (54) şahsa toplam (17.280 TL idari para cezası) uygulanmıştır. Kumar oyununda kullanılan (4 Adet Tombala-Paramatik cihazı), (3.998 adet pul), (2 adet TV), (1 adet kamera ve 297 adet kart) ve (104 TL para) ele geçirilerek kamuya aktarılmıştır, denildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum