Yıldırım; MASKİ'nin Su Zammı Malatyalıları Hayretler İçerisinde Bırakmıştır

Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım, MASKİ'nin yaptığı su zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldırım; MASKİ'nin Su Zammı Malatyalıları Hayretler İçerisinde Bırakmıştır
13 Temmuz 2020 - 14:58 - Güncelleme: 13 Temmuz 2020 - 15:04

Başkan Yıldırım'ın açıklaması şöyle: Ülkemiz son 4 aydır Koronavirüs pandemi süreci ile mücadele ediyor. Bu süreçte devletimiz başta Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca başta olmak üzere tüm birimler halk sağlığı ve temel ihtiyaçları için seferber oldu. Bu süreçte birçok resmi kurum ve kuruluşlar, fabrikalar ve esnaflar uzun bir süre kapalı kaldı ve maalesef ekonomik anlamda büyük sıkıntılar çekti. Aylarca dükkanı kapalı olan esnaflarımız, çalışanlarımız gelirlerini yarı yarıya düşürdü. Bunca olay varken, bu kritik süreçte bunca ekonomik sıkıntılar varken, Malatya Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü (MASKİ) suya yaptığı %20 zam ile hepimizi, tüm Malatyalıları hayretler içerisinde bırakmıştır. 

Devletin bunca seferberliği karşısında bunca halka hizmet noktasında ki fedakarlığına karşı su cenneti olan Malatya'da yüzde yirmi oranındaki zam; bunca yapılan güzel hizmetlere gölge düşürmüştür. yapılan zamların gerekçesi olarak maliyet masraflarını gösteren maski bu açıklamasıyla yönetimsel bazda beceriksizliğini ve acemiliğini apaçık göstermektedir. 

Ülkemizde ve bölgemizde su denilince esamesi en önce okunan ilimizin bir su cenneti olduğunu hepimiz apaçık bilmekteyiz. Malatya şehir merkezine 19 kilometre uzaklıkta, 1110 metre yükseklikte bulunan Gündüzbey'den gelen Beydağı suyunun bu zamlara maruz kalması bizleri ilgili birimlerin yönetimsel noktada yetersizliğini ciddi anlamda düşündürmektedir. 

Önce deprem sonra koronavirüs ile sarsılan ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşayan Malatyamızda yapılan bu zamların bir an önce geri çekilmesi noktasında ilgili yetkililere çağrıda bulunuyoruz. 

Eleştirilerimizin sebebi sırf muhalif olmak veya ilgili kurum ve şahısların itibarına gölge düşürmek asla olamaz.  Bizler yapıcı muhalefet şiarıyla ilgili kurumlara aslında en büyük katkıyı sağlıyoruz. Keşke bu zamlar yeni yapılan kaptaj, sondaj, su kaynakları adına yapılmış olsaydı da bizler de bu zamları eleştirmeseydik. Ancak gel gelelim kurum maliyetleri değişen borular ve kaçak su kullanımı ve benzeri gerekçeler gösterilerek yapılan bu zamların hangi feraset ve basiret örneği ile açıklanması noktasında söyleyecek sözümüz kalmıyor. Kaçak kullanım ve benzeri yasa dışı kullanım yapan vatandaşların cezayı işlemlerinin yapıldığını biliyoruz. Ancak bu kişilerin yapmış olduğu hataları normal yollarla kanuni şekilde su kullanan kişilere hesabını ödetmek hangi vicdanla açıklanabilir? Bugün Cumhuriyet tarihinin en güçlü iktidarlarından biri olan mevcut hükümetin bir Büyükşehir Belediyesi birimi olan MASKİ'nin bu denli yapmış olduğu zam kararı bizlere "Bolluk içinde yokluğu yaşamak" deyimini hatırlatıyor. 

Yeniden Refah Partisi İl Başkanlığı olarak yapılan bu zamların, son yaşanılan ciddi olayların da göz önünde bulundurulmasıyla uygun ve doğru olmadığını ifade ediyor; ilgili kurumların bundan sonraki çalışmalarının suyu daha ucuz ve daha kaliteli nasıl halka ulaştırırız minvalinde çalışmalarda bulunmasını canı gönülden temenni ediyoruz. dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet Soydaş
    2 ay önce
    Işte yoneticilik işte gereken dil işte yapıcı muhalefet budur. Allah razı olsun başkan. İnşallah tez zamanda sizler gibi insanlar bu ilin başına gelirsiniz..