M.Nurullah Varol

M.Nurullah Varol

BÜYÜTEÇ

KKTC'DE Kİ SEÇİM NEDEN ÖNEMLİ?

13 Ekim 2020 - 09:12

Türkiye’miz 7(yedi) düvelle mücadele ediyor. İç politik dengeler bir yana, dış politikada devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmakta. Kuzey Suriye’de bir güvenli koridor oluşturup Suriyeli mültecileri taşıyamadıksa da; Fırat’ın doğusundan Akdeniz’e kadar olan bölgede terör devleti kurulmasına müsaade etmedik. Dünyanın salgınla mücadele ettiği bir zaman diliminden geçiyoruz. Sınır ötesinde şartlar gereği taraf olduğumuz meseleler var. Limanlarda ve sınır ötesindeki gelişmelere kayıtsız kalamayız. Bir tarafta Suriye, diğer tarafta Doğu Akdeniz, Libya’da bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Bizi limanlara hapsetmek isteyenlere hem masada ve hem de sahada gereken cevabı verdik, vereceğiz. KKTC’de Türkiye ile birlikte hareket etmek isteyen siyasi kanat ile Rumlarla federasyonu savunan bir siyasi kanat yarışıyor. Yani KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Kıbrıs’ta seçimin ilk turu yapıldı. Yazıyı kaleme aldığımızda sonuçlar açıklanmamış ancak yarışın Akıncı ile Tatar arasında süreceğini tahmin etmek zor olmamıştı. Mevcut Cumhurbaşkanı Rumlardan alınan toprakların verilmesinden yana. Sayın Akıncı diyor ki “Kıbrıs’ta çözüm istiyorsak bizim Rumlardan aldığımız topraklardan, hepsi de değil bir miktarını vermemiz tekrar iade etmemiz lazım”. Merhumun Rauf Denktaş da bu kadar olmasa da; toprak iadesi politikası yönünde benzer görüşleri vardı. 

Kenan Paşa da toprak verilmesi taraftarıydı. Hatta şöyle şöyle ifade etmiştir; Evren “‘Planda Maraş yoktu, veririz diye fazladan toprak aldık’ Bunu da “önceden saptanan hattın ilerisine gittik” diyerek savunmuştur. Ne Kenan Evren’in ne de Rauf Denktaş’ın fikirlerinin pek bir önemi yok. Ben şunu belirtmede fayda görüyorum. Şüphesiz Kıbrıs’ta “ver kurtul” mantığı ne kadar yanlışsa, reel politiğin dışına çıkarak, pratikte eylem planı olmayan söylemler de o kadar yanlıştır. Kıbrıs halkının anayasal güvenliği çok önemlidir. Türkiye’nin ne dediği elbette önemli ancak bölgenin şartlarını da görmezden gelmemek gerekiyor. 

Türkiye, iki devletli bir çözümü savunurken, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Rumlarla federasyondan yana. Gözlemlediğimiz kadarıyla Kıbrıs›taki seçim Akıncı ile Tatar arasında geçecek gibi. Akıncı Türkiye karşıtı söylemleriyle biliniyor. Başbakan Tatar daha hayırlı olacak gibi. Kıbrıs’ta Türkiye’nin garantörlük ve desteği çok önemli. Federasyon çözüm değildir. Rum kesimi AB üyesidir. İlk seçimde seçilen Akıncı’nın yine kazanma ihtimali yüksek. Bu kazanmıştık KKTC halkı ve ülkemiz için pek te iyi olmayacak hatta korkarım yazık olacak gibi.

Yeni yazımızda buluşana kadar; Selam muhabbet ve daim dûa ile…

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum