M.Nurullah Varol

M.Nurullah Varol

BÜYÜTEÇ

MUHALEFET OLMAK

21 Haziran 2020 - 12:38

Demokrasinin olmazsa olmazlarından olan  bir kuraldır halkın hür iradesi ile yönetim kadrolarını seçmesi.

Yapılan her seçimle, belli bir süreliğine ülkenin yönetimi, seçimde milletten güvenoyunu alan siyasi cenaha teslim edilir. İktidar, verilen süre içerisinde aldığı desteğin hakkını vermeye çalışırken, seçimlerde kendilerine muhalefet vazifesi verilen partiler de iktidarın hata yapmamasına dikkat eder ve hükümetlerin memlekete ve millete zarar verebilecek kararlara karşı adeta milletin avukatlığını yapar.

İktidar, seçim süresince dile getirdiği vaatlerini icraata döker ve bunun karşılığında yeni bir beş yıla talip olur.
Bu gayret ve azim ile bu milletten bir parti veya partiler iktidar anahtarını alırken, muhalefetin görevi ne olmalıdır?

İktidarın beyaz dediğine ısrarla siyah, olur dediklerine olmaz demek mi?

Ya da millet için millete rağmen millete karşı olmak mı, yoksa iktidar uğruna millete ve milletin menfaatlerine karşı olmak mıdır?

Millete rağmen siyaset yapanların, bu milletle doku uyuşmazlığı yaşadığı yıllardır aşikârdır. Milli ve dini anlayış olarak hiçbir noktada bu milletle bir bütünlük gösteremeyenlerin, bir asra yakın zaman içerisinde içki fabrikaları ve heykelden başka hizmet ufku olmayan, kölelik ruhuyla yetişmiş olanların bu milletten oy almaları ve iktidar olmaları bir hayalden öteye gitmedi ve gitmeyecektir.

Lider ülke olmayı hedefine alamayan ve hala İMF önünde dilenciliği marifet zanneden, düştüğü bataklıkta çırpınan batıyı hala kendisine model gören zihniyetin, iktidar değil, muhalefet bile olamayacağını bu millet anladı.
Ama deve kuşu gibi kafasını kumdan çıkaramayanlar anlamamakta direniyor.
“Millet bize muhalefet görevi verdi, kardeşim! İktidar en güzelini de yapsa, biz muhalefet edeceğiz.” diyen bir zihniyetten muhalefet değil, ihanet beklenir.

Millet artık söylemlere değil, eylemlere bakıyor. Her ne kadar %10’luk algılarla yüzer-gezer bir kesim varsa –ki bu sayı hiç de az sayılmaz­-  “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” ecdada ifadesiyle, kimlerin neler yapabileceğini alenen gördük.
Millet vatanına aşık, milletine hizmetkar bir iktidar, milletin menfaatlerini düşünen bir muhalefet istiyor; vesselam.

Selam. Muhabbet ve daim dua ile…..
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum