Tuğba Tülin Durdu

Tuğba Tülin Durdu

Tülin Tuğba Durdu

GİZLİ ŞİDDETİ TANIYOR MUSUNUZ!?!?

07 Şubat 2021 - 15:04 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 - 11:30

   
       Kadına şiddet konusunda yazmaya devam ediyor kalemim. Sürekli olan hadiseler üzerine yazıp anlatıyor olsam da bu hafta zannımca tespit ettiğim, bazı yazar ve psikoloğun da değindiği bu konuyu bende kendi yorumumla kaleme almak istedim.
             
         Psikolojik şiddetin bir diğer adı olan ve aslında bir çok kadının yüzüne taktığı maskenin altında kalan ''gizli şiddet''!

          Nedir gizli şiddet?

          Kimdir gizli şiddet mağduru kadınlar?


          Gizli şiddet, kurbanını iyi tanıyan ve ona duymak istediği herşeyi söyleyip, onu kendine uyması yönünde telkin verip, kadını kolayca manipüle eden ve ona farkettirmeden ben güçlüyüm bana uyar ve dediklerimi yaparsan kazanırsın mesajı veren bütün usta dolandırıcıların uyguladığı bir şiddet türüdür.
          Gizli şiddet mağduru olan kadınlar ise, daha çok hassas, aldanmaya, inanmaya daha müsait olan, sevgi ve ilgi açlığı yaşayan hatta çocukluğun da bir şekilde istismar edilmiş yada ihmal edilmiş kadınlardır. Bütün bunların yanında da kendi özlük yada kişilik haklarını bilmeyen kadınlardansa bu durum onun bir gizli şiddet mağduru olmasını daha da kolaylaştıracaktır. 
          Aslında hepimizin bildiği bir söz var ki, bu noktada hepimize büyük bir ipucu sanki!

          ''Kadınlar duyduklarına aşık olur, erkekler gördüklerine!''
           İşte burada ki duyduklarına daha çabuk inanan kadınlar da birer gizli şiddet mağdurları yada zeminini hazırlayan birer adaydır. Çünkü bunu hisseden ve kadını zaaflarıyla tanıyan karşı taraf ona hep duymak istediği sözler söyleyip yalancı vaadlerde bulunur. Ve kadın kendini bu durum karşısında yavaş yavaş zehirlediğinin farkında bile değildir. Her hadise karşısında daha fazla taviz vermeye ve karşı tarafın amacına hizmet etmeye başlar. 
           Başta da dediğim gibi böyle kadınların genellikle geçmişleri ve çocuklukları muhakkak sorunludur. Ufacık ilgi yada alaka karşısında sömürülmüş olması muhtemeldir ve bu durum da onların kişilik haklarını korumaları yönünde zayıf olmasına sebeptir. Bu yüzden de gelecekte ki hayatlarında en çok onlar gizli şiddet mağduru olurlar. 
           Bende istiyorum ki; kendi özlük haklarını daha çok farkedip daha da bilinçlensin kadınlarımız. Bir kadın bile çok şeyi değiştirebilir. Şiddet, cinayeti doğurmadan sebepler analiz edilip duruma dur denilebilir. Her kadın kendi içinde kendi hayatını yada geçmişini çekedip neyi neden yaşadığını görüp şiddete dur diyebilir. 
            Gizli şiddet mağduru her kadın evvela kendini tanımalı ve kendi sonuna giden bu kötü zincirlemeyi durdurmalı. 
          

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum